Fasáda je pre každú stavbu kľúčovým konštrukčným prvkom. Chráni pred dlhodobými vplyvmi počasia, svojim vzhľadom charakterizuje majiteľa a vytvára predpoklady na dlhé a spokojné bývanie. Fasádnej omietke preto treba venovať zvýšenú pozornosť už v prípravných fázach projektu a dbať na každý detail. Medzi ne môžeme pokojne zaradiť aj tému tvorby plesní a ich prevencie.

Štvorica základných druhov

Omietka domu sa skladá z jadrovej vrstvy, ktorá pomáha vyrovnávať nerovnosti na murive a potom tenkej vrsty, ktorá slúži ako podklad pre fasádnu farbu. Dnes, pri obecnom trende zatepľovania sa väčšinou používajú fasádne omietky, rozdelené do štyroch základných druhov – akrylátové, silikónové, silikátové a minerálne.

plesneAkrylátové omietky

Tento druh omietok tvorí výhodný technologický predpoklad pre tmavšie, sýte alebo výrazné farebné odtiene. Obsiahnuté spojivo totiž dokáže dobre viazať pigment. Akrylátové omietky majú vyšší difúzny odpor a vodnú paru prepúšťajú len málo, a tak sa priveľmi nehodia na všetky omietkové alebo tepelnoizolačné systémy. Tiež sa rýchlo špinia, takže sa s nimi nedá rátať na budovy v znečistených oblastiach. Navyše majú sklony podporovať rast machov, húb a rias. Odborníci ich neodporúčajú ani pre konštrukčne staršie budovy, kde je otázka difúzneho odporu dôležitá.

Silikátové omietky

Omietky na báze silikátu sú známe tým, že majú najlepšiu paropriepustnosť. Dajú sa teda využiť na všetky zatepľovacie systémy. Na druhej strane ponúkajú tieto omietky obmedzenú farebnú škálu. Spojivom je tzv. vodné sklo, ktoré samo o sebe nedokáže zabezpečiť ochranu pred vonkajšou vlhkosťou. Preto sa neodporúča vystavovať takúto fasádu silným dažďom a vetrom. Vodné sklo je zásadité, a tak fasádu prirodzene chráni pred plesňami a machmi. Žiaľ, tento účinok je časovo obmedzený.

Silikónové omietky

Silikónové omietky sú síce najkvalitnejšie, ale pomerne drahé. Dajú sa použiť na všetky druhy podkladov. Hodia na na budovy, ktoré nič iné nechráni a oveľa častejšie na ne prší a pod. Zvládajú dokonca samočistenie a vďaka obsahu silikónových živíc majú vysokú vodoodpudivosť, aj keď sú menej paropriepustné. Odporúčajú sa preto na namáhanejšie plochy.

Minerálne omietky

Spomedzi výhod treba na prvom mieste spomenúť prijateľnú cenu a vysokú paropriepustnosť. Negatívami je ich nasiakavosť, malá oderuvzdornosť, potreba farebného náteru a nepraktičnosť v prašnom prostredí. Veľké plus však predstavuje ich dlhá životnosť, pričom sa veľmi dobre uplatňujú najmä v objektoch s vysokým obsahom vlhkosti.

Myslieť dopredu

plesnePrevenciou proti hrozbe rias, plesní a húb je už samotná konštrukcia fasády. Treba mysieť na silné, tzv. hnané dažde, celkovu orientáciu objektu, prítomnosť vodných tokov, blízkosť lesa, hustého porastu, vzdušnú vlhkosť a pod. Počas životnosti fasády sa treba pravidelne starať o jej vzhľad, kvalitu klampiarskych prvkov všetkých častí strechy, resp. systematicky obnovovať nátery.

Žiaľ, aj napriek vynaloženému úsiliu a predvídavosti však nie je dosť dobre možné eliminovať hrozbu plesní a rias úplne. Fasády – bez ohľadu na to, akého sú druhu – bývajú skrátka vždy “po ruke” a napadnutiu mikroorganizmami sa môžeme ubrániť len ťažko. Keď však už takáto nepríjemná situácia predsa len nastala, oplatí sa poznať pár dobrých zásad a začať sa nimi riadiť.

Chladná hlava a odborná pomoc

Prvou reakciou na fasádu pokrytú nevábnou plesňou by nemala byť zbrklá snaha zbaviť sa ich svojpomocou. Takže nehľadajme rebríky, kefy, nemiešajme zaručené chemikálie a nepočúvajme odskúšané a funkčné rady okolia. Prítomnosť plesní na fasáde takýmto postupom radikálne nezmeníme, skôr narobíme ďalšie problémy sebe aj ostatným.

Optimálne riešenie tejto nepríjemnej situácie spočíva v oslovení odborníkov, ktorí majú dostatok skúseností, ovládajú špecifické postupy, a hlavne – urobia svoju prácu skutočne rýchlo, technologicky presne a s kladným výsledkom. Investícia do profesionálnej pomoci sa zaručene vráti, nehovoriac o spokojnosti a istote.

Roky skúseností

plesneNaša spoločnosť A SERVIS LIPKA patrí v tomto odbore medzi profesionálov už celých 20 rokov a stovky klientov získala po celej strednej Európe. To najdôležitejšie, čo naša firma vyznávala a vyznáva je nemenná úroveň odovzdávanej kvality a spokojnosť každého zo zákazníkov. Samozrejme, že dosahovať tieto hodnoty vyžaduje aj precízny postup, ktorý tu aspoň krátko popíšeme…

V prvom rade fasádu zbavíme všetkých vididteľných plesní. Používame len vodu a výkonný vysokotlakový čistič. Je dôležité, aby na stene nestala po plesniach žiadna stopa, inak by nezafungovali nasledujúce kroky celého čistenia. Akonáhle fasáda poriadne vyschne, aplikujeme dezinfekčný náter Sanatop. Nechávame ho pôsobiť celých 24 hodín. V tomto intervale bezpečne zlikviduje plesne, organické nečistoty alebo riasy. V prípade, že nás klient požiada o vymaľovanie fasády, veľmi radi sa aj tejto úlohy ujmeme.

Ďalej prichádza na rad protiplesňový náter LSG, prostriedok s naozaj pozoruhodnými prednosťami. Reguluje vzdušnú vlhkosť a ochráni steny objektu pred novým napadnutím mikroorganizmami. LSG dovoľuje vlhkosti obsiahnutej v stene pohodlne unikať, no tá vonkajšia sa do fasády nedostane. Firma A SERVIS LIPKA zaručuje výnimočné účinky protiplesňového náteru LSG v období od 4 do 6 rokov.

Naša spoločnosť má silné a zaslúžené miesto na trhu celej strednej Európy. Každý zákazník získava vďaka našim službám nielen profesionálne riešenie, ale aj garanciu, že plesne sa už objavovať nebudú. Oslovte nás a sami sa o obsahu týchto slov presvedčíte.